Home » Pine Plains scholarships awarded

Pine Plains scholarships awarded

PINE PLAINS — Pine Plains held its scholarship awards ceremony concurrently with last Saturday’s graduation.

In total, $234,375.50 was awarded to the graduating class of 2010, a remarkable number even when accounting for the $80,000 award from the United States Navy and the $24,500 dual award from the Culinary Institute of America.

The following is a list of the scholarships presented on June 26:

Phillip Matragrano Sportsmanship Award — Seth Knickerbocker

Norman S. Matragrano Fine Arts Award — Tamar Hedges

David Lasher Memorial Award — Cassandra Inserillo, Corey Weaver

Taylor Oil Company Award — Kyle Tucker

Pine Plains Grange No. 803 Student Agriculture Award — Samantha Williamson

Royce Pulver Annual Award — Dylan Proper

Rose & Kiernan, Inc.,     Scholarship Fund — Jordan Stroly, Besnik Palushi

Ed Doyle Scholarship — Mitzi Ruiz, Caitlin McCarthy

Royce Pulver Agriculture Award — Gina Brooks

Little Nine Partners Historical Society Award — John McQuade

Thomas W. Foster Music Award — Peter Boyles

Dr. Walter W. Wicks Award — Maria Zayas

Dr. Vincent Russo Award — Eric Leubner

Bill Fletcher Award — Heather Bitting

Anthony “Brud” Pulver Award — Paige McGhee

American Legion Shacameco Post No. 426 Citizenship Award — Katlyn Hanley, Scott Hawver

Steven M. Melley Law Studies Scholarship Award — Ralph Jusi

Stanford Grange No. 808 Music Award — Jacqulyne Ruseskas

Stewart’s Citizenship Recognition Award — Owen Chen

Paige George Memorial Award — Tamar Hedges

Pine Plains Women’s Auxiliary of the Pine Plains Volunteer Fire Company Award — Christopher Van Buskirk

The Hellen Costakis “Caregiver” Memorial Award — Cody Blakeley

New York Blood Center Scholarship Award — Paige McGhee, Sarah Richard

Ronald I. Potter Memorial Art Award — Christine Solazzo

Bill Boyles Award — Erin Dorozynski

Red Hook-Rhinebeck Elks Lodge Citizenship Award — Brandon Reuter

Pine Plains Pharmacy Award — Caitlin McCarthy

Pine Plains Counseling Award — Jacqulyne Ruseskas

Stissing Theatre Guild 2008 Scholarship Award — Donovan Borger, Peter Boyles, Erin Dorozynski, Cristina Frankel, Cassandra Inserillo, Justin Kemp, Paige McGhee, Victoria Patricola, Jacqulyne Ruseskas, Christine Solazzo, Jordan Stroly, Nick Terhune

Russell Edman Science Award — Skyler Nuccio

Stissing Mt. High School Band Recognition Award — Jordan Stroly

Thomas W. Foster Memorial Award — Paige McGhee

Stissing Mt. High School Chorus Recognition Award — Donovan Borger

Stissing Mt. High School Music Department Recognition Award — Erin Dorozynski, Cassandra Inserillo, Brandon Reuter, Christine Solazzo

Oblong Books & Music Graduation Award — Jordan Stroly

Erwin “Red” Ryan Memorial Award — Justin Kemp

Paraco Gas Company Award — Donovan Borger

Dunromin’ Arabians Scholarship — Cody Blakeley, Kristie Figueroa, Patrica Zeyher

Pupil Personnel Department Special Recognition Award — Jean Apolo, Amanda Buckner, Justin Kemp, Matt Sprauer, Jenise Zeno

Vocational Education/Work Study Awards — Jeff Galloway

Bob Koch Memorial Award — Amanda Buckner, Christopher Horn

Bomber Booster Awards — Casey Austin, Trevor Barr, Casey Brown, Lauren Cole, Dylan Evans, Mark Flinn, Cassandra Inserillo, Nicole Killmer, Seth Knickerbocker, Sarah Lima, Caitlin McCarthy, Martina McClinton, Paige McGhee, Skyler Nuccio, Besnik Palushi, Claire Porcelli, Dylan Proper, Alex Reilly, Sarah Richard, Christine Solazzo, Jessica Stapf, Jordan Stroly, Corey Weaver, Grayson Wheeler, Robert Wolfe

Stissing National Bank Recognition Award — Kevin Cieplensky

Tamarack Preserve LTD — Erin Dorozynski

Saperstein’s Department Store Award — Sarah Lima

Stanford Library Award — Caitlin McCarthy

Class of 1984 Recognition Award — John McQuade

Patrick Hoysradt Memorial Award — Peter Boyles, Lauren Palinkas, Jessica Stapf

George Tenore Memorial Award — Corey Weaver

Pine Plains Garden Club Award — Grayson Wheeler

Helen & David Osofsky Memorial Award — Owen Chen, Patrica Zeyher

Edward, Zane & Kendra Sardaro Memorial Scholarship — Christine Solazzo

Justin White Memorial Award — Amanda Buckner, Jessica Stapf, Nicole Killmer

Elise “Tootsie” Brescia Memorial Scholarship — Marlene Lord, Robert Stickle, Brittany Swartz, Jake Wheeler

Karen Kjetssa Memorial Award — Victoria Stagias, Kristie Figueroa

Diana L. Amelio Memorial Award — Mitzi Ruiz

Philip J. Amelio II Scholarship — Seth Knickerbocker, Skyler Nuccio

Erin Shanley Memorial Scholarships — Lauren Cole, Cassandra Inserillo, Jordan Stroly, Jean Apolo, Peter Boyles, Owen Chen, Caitlin McCarthy, Skyler Nuccio, Christine Solazzo

Paige George Literacy Foundation Award — Alex Reilly

Jeremy Frenzel Memorial Award — Mitzi Ruiz, Christine Palinkas, Patrica Zeyher

Stissing Loft Dance School Performing Arts Award — Lauren Palinkas, Christine Solazzo

Pine Plains School Related Personnel BOCES Award — Jean Apolo, Tessa Matthews

Stissing Mountain Middle School/High School Foreign Language Awards — Caitlin McCarthy, Paige McGhee, Maria Zayas, Ralph Jusi

Pine Plains Chapter of Retired Union Employees Annual Incentive Award — Jordan Stroly, Seth Knickerbocker, Christine Solazzo

Stissing Mt. PTSA Award — Jordan Stroly

Cold Spring PTA Award — Cassandra Inserillo

Eliot Golden Memorial Award — Zachary Meglio

Sidney Osofsky Memorial Award — Kyle Walsh

Eric Heilgenthaler Memorial Award — Jonathan Lantz

The Elaine Simoncini Memorial Backstage Award — Erin Dorozynski

Elaine Simoncini Theatre Arts Award — Jordan Stroly, Nick Terhune, Donovan Borger

Pine Plains Ford Award — Michael George

McCarthy’s Pharmacy Award — Caitlin McCarthy

Deuel’s Recognition Award — Mitzi Ruiz

Astor Services Recognition Award — Nicole Killmer

Stanford Lions Community Service Award — Casey Brown, Cassandra Inserillo

Stanford Lions Math & Science Award — Seth Knickerbocker

Stanford Health Committee Award — Lauren Cole, Jordan Stroly

Pine Plains Free Library Award — Sarah Richard

Vicki Cahill Blake Memorial Award — Jordan Stroly

Pine Plains Church of the Regeneration Award — Erin Moriarty

Eric Kunitz Memorial Scholarship — Tamar Hedges

Eric Kunitz Recognition Award — Christine Solazzo

Elaine Simoncini Fine Arts Award — Cristina Frankel, Patrica Zeyher

John Soracco Memorial Recognition Award — Casey Austin, Trevor Barr, Besnik Palushi, Sarah Lima, Lauren Cole, Skyler Nuccio

John Soracco Outstanding Athlete Award — Mark Flinn

Stanfordville Machine & Manufacturing Company, Inc. Award — Tom Hazel

Tower Pizzeria Award — Sarah Richard

Soracco-Shanley Memorial Field Hockey Award — Lauren Cole, Nicole Killmer, Jessica Meiller, Skyler Nuccio, Alex Reilly, Jordan Stroly, Alicia Mata, Martina McClinton, Jessica Stapf

Independent Order of the Odd Fellows Award — Cody Blakeley, Kristie Figueroa, Patrica Zeyher

Daniel Larkin Memorial Award — Ralph Jusi

Crystal Slater Memorial Award — Amanda Buckner

Durst Organization Recognition Award — Seth Knickerbocker, Mitzi Ruiz, Jessica Stapf, Trevor Barr, Cassandra Inserillo, Paige McGhee, John McQuade

Jean Hart Memorial Scholarship — Lauren Cole

Roger Scott Memorial Scholarship — Lauren Cole, Seth Knickerbocker, Jordan Stroly, Besnik Palushi, Mitzi Ruiz, Jessica Stapf

New York State Scholarship for Academic Excellence — Lauren Cole, Jordan Stroly, Seth Knickerbocker, Cassandra Inserillo

Charles E. and Mabel E. Conklin Scholarship for Academic Excellence — Jordan Stroly

Mashomack Education Trust Awards — Peter Boyles, Lauren Cole, Erin Dorozynski, Dylan Proper, Corey Weaver, Patrica Zeyher

DePreter-Osofsky Permanent Art Award — Tamar Hedges, Patrica Zeyher

Health Care Auxiliary for the Tri-State Region — Lauren Cole

Mid Hudson Association of School Business Officials — Jean Apolo

Mid Hudson Athletic League General Scholarship Award — Skyler Nuccio

Joanne E. McDermott Celebrating Diversity Fund of the Community Foundation of Dutchess County Award — Patrica Zeyher, Caitlin McCarthy, Sarah Richards, Paige McGhee

Global Automotive Aftermarket Scholarship — Jonathan Lantz

Brud Pulver Community Service Award — Samantha Williamson

Nursing and Allied Health Careers Scholarship — Lauren Cole

Cristin Ann Bambino Memorial Scholarship — Lauren Palinkas

The Boomer Esiason Foundation Award — Scott Hawver

Dutchess County Dairy Committee Scholarship — Gina Brooks

Skills USA Award — Victoria Stagias

The Culinary Institute of America High Impact Leadership Scholarship & Alumni Referral Scholarship — Victoria Stagias

United States Navy Scholarship Award — Martina McClinton

More Information

TriCorner News

Copyright The Lakeville Journal
860-435-9873
PO Box 1688, Lakeville, CT 06039
All Rights Reserved

Membership